Hafizoglu.Net-Sitede Geçen Kavramlar ve Anlamları

İmaj: Bir bilgisayarda çalışmakta olan işletim sisteminin yedeğinin alınıp, aynı tür bilgisayarlara yükleme yapılabilmesi için farklı yöntemlerle paketi haline getirilmiş kuruluma hazır sistem yedeği.

Etkileşimli Tahta İmajı (Et İmaj): Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullara takılmış olan, faz1-faz2-faz3 tahtalar sorunsuz olarak çalışmak üzere oluşturulmuş, içeriğinde bir öğretmenin ders esnasında ihtiyacı olabilecek temel programların yer aldığı sisteme verilen isimdir.

Faz1 Etkileşimli Tahta: Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullara takılmış olan Siyah Çerçeveli Vestel Marka Tahtalara verilen isimdir.

Faz2 Etkileşimli Tahta: Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullara takılmış olan Gri Çerçeveli Vestel Marka Tahtalara verilen isimdir.

Faz3 Etkileşimli Tahta: Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullara takılmış olan Siyah Çerçeveli Arçelik Marka (Pardus İşletim Sistemi yüklü olarak gelen )Tahtalara verilen isimdir.

Evrensel İmaj: Windows destekleyen her türlü bilgisayara kurulabilir, içeriğinde temel programların yer aldığı kuruluma hazır windows imajları, Örnekler adreste.

Clonezilla İmaj Paketi: İçeriğinde temel programların yer aldığı windoes sisteminin, Yedekleme işleminde  ve kurulum paketi haline getirmede Clonezilla programının kullanıldığı, kurulum yapılacak bilgisayar diskindeki her şeyi silip, bilgisayar diskini paket içeriğinde belirlenen şekilde bölümlere ayırıp formatlama işlemini otomatik olarak tamamlayan bir paket türüdür.

Manuel Windows İmaj İso Paketi: İçeriğinde temel programların yer aldığı windows sisteminin yedeğinin alınıp, orijinal windows iso paketi içine yerleştirilmesiyle format atmaya hazır hale getirilmiş paket türüdür. Bu paketle formatlama işlemi, standart windows formatlama adımlarıyla aynı şekilde ilerlemektedir.

Clonezilla İmaj Paketi ve Manuel Windows İmaj Paketi Ortak Özellikleri.

  • Her iki paket içeriğinde de temel bilgisayar programları yüklü halde gelmektedir.
  • Her iki pakette bilgisayara format atma ve format sonrası programl yükleme aşamalarında ciddi anlamda zaman tasarrufu yapmanızı sağlar.

Clonezilla İmaj Paketi ve Manuel Windows İmaj Paketi arasındaki farklar

Clonezilla İmaj Paketi Manuel Windows İmaj Paketi
Clonezilla program kullanılarak yedekleme yapılır Dism++ programı kullanılarak yedekleme yapılır
Clonezilla programı ile iso dosyası haline getirilir. Orijinal iso dosyası içindeki 1 adet dosya değiştirilip paket haline getilir.
Bilgisayara yükleme işlemi tamamen otomatiktir. Bilgisara yükleme işlemi manuel olarak yapılır
Bilgisayara yükleme 5-10 dakika arasında tamamlanır. Bilgisayara yükleme 30-45 dakika arasında tamamlanır.
Yükleme yapılan bilgisayarın diskini yüklenen paket içeriğinde belirlenen kriterlere göre siler ve bölümler. Yükleme yapılan bilgisayarın diskini silmek ve bölümlendirmek yükleme yapan kullanıcı tarafından yapılır.
Yükleme esnasında bilgisayarın depolama alanında yer alan tüm dosyaları siler. Yükleme esnasında bilgisayarın depolama alanındaki verileri silip silmemek yükleme yapan kişinin kararındadır.
Yükleme yapılacak bilgisayar diskinin paket içeriğinde belirlenen diskten gb olarak daha aynı kapasitede yada daha yüksek kapasitede olması gerekir. Yükleme yapılacak bilgisayarun disk kapasitesi için minimum yada maksimum disk kapasitesi yoktur, isteninel her kapasitedeki diske yükleme yapılabilir.
Yüksek kapasiteli diske yükleme yapıldığında diskte oluşan bölümlenmemiş alanı yükleme sonrası manuel olarak D sürücüsüne dahil etmek gerekir. Diskin tamamı yükleme esnasında bölümlere ayrılabilir yada bir kısmı bölümlenmemiş alan olarak bırakılabilir, bu kararı yükleme yapan kullanıcı verir.
Formatlama işlemi çok basittir Formatlama işlemi bir kaç adımdan oluşmaktadır.

 

Benzer İçerik

1-2-3-4.Sınıf 1.Dönem Biçimlendirici Değerlendirme Ölçekleri-2024

Dosyalar Güncellendi. Okul adı ve eğitim öğretim yılı vb okula özel bilgileri ilk sayafadan doldurmanız …