Proje ve Ders-Etk Kat. Otomatik Not Dağıtım Çizelgesi-Eokuldan Otomatik

Bu dosya sayasinde e okuladan kopyala excele yapıştır derdinden kurtulmuş olacaksınız. Dosya üzerinden Mebbis bilgilerinizle giriş yaparak ilgili adımları takip edip notlarınıızın otomatik olarak kopyalanıp, yine otomatik olarak dağıtımının yapılmasını sağlamış olacaksınız.

1.dönem notlarını görüntüleme ekranı aktif değil sistem atıyor bu sebeple.
E okula giriş yapın, Lise için adımları tarif ediyorum, ortaokul ve ilkokul içinde benzer adımlar geçerlidir.
“Ortaöğretim Kurum İşlemleri” “Not İşlemleri” “Ders Notu Girişi” açılan sayfada yazıcı simgesine tıklayıp raporları açın. “Gösterici Seçenekleri”nden,HTML5 seçin, raporlar arasında “Puan Çizelgeleri-Yeni Yönetmeliğe Uygun (I. Dönem) (Sınıf-Şube)” seçeneğini bulup tıklayın, açılan rapor sayfasında soldan 3.simde olan çift ok işareti simgesine tıklayıp “Excel için İndir” seçeneği ile dosyayı indirin, indirdiğiniz dosyada ilgili alanları adreste verdiğim excel dosyasına yapıştırıp işlemi bitirin.

2 Farklı okulda Çalışanlar için ek dosya ekledim. Mebbise giriş yaptığınızda her girişte 1 okulu açlıp işlem yapabilirsiniz. Bir okula açtıktan sonra 2.okulu açmayı denerseniz hata verecektir. Tekrar Mebbisi aç diyerek işlem yapacağınız diğer okul için E-Okul’1’i Aç yada E-Okul’2’yi Aç butonuyla işlem yapınız.

E-Okul’1’i Aç butonu mebbis e-okul alanında ilk sıraki okul hesabını açar, E-Okul’2’yi Aç ise 2.sıradaki okul hesabını açar.

DİKKAT:Excel üzerinden MEBBİS’e girişte ve eokula girişte üslem-uyarı ekranları çıkacaktır, onların tamamına Evet yada olumlu anlama gelen cevabı verirseniz notları sorunsuz olarak kopyalarsınız.

04.01.2024 tarihinde test edildi.

 

Videodaki dosyalardaki regedit dosyasını uygulamanıza rağmen Mebbis sayfası açılmıyorsa, adreste yer alan kopyala yapıştır seçenekli dağtım çizelgesini kullanabilirsiniz.

Lütfen yazdıklarımı bir defa DİKKATLİCE okuyup sonra dosyayı indirip uygulamaya geçin.

Ekteki excel dosyasını indirin ve açın, açtığınızda düzenleme ile ilgili bir uyarı verecektir, bu uyarıya izin verin. Eğer excel sayfası içinde MEBBİS sayfası açılmadıysa, sayfa içinde yer alan, Mebbissi Aç butonuna tıklayın, buna rağmen açılmadıysa aşağıya eklediğim, Excel Web Tarayıcı Düzeltme Dosyasını indirip, zipten çıkartın ve çift tıklayıp çalıştırın, çıkan uyarılara evet diyerek onaylayın.

Ardından indirmiş olduğunuz excel dosyasını tekrar açın, mebbis sayfası alttaki resimde olduğu gibi otomatik olarak açılmış olaraktır.

Mebbis sayfası sağlıklı olarak açıldıysa işlemlere başlayalım.

 1. İlk olarak Mebbis bilgilerinizle giriş yapın, giriş yaptığınızda bir uyarı verecektir, 1.satırla ilgili bu uyarıya tamam deyin dikkate almadan geçin.
 2. E-Okulu Aç butonuna tıklayın.
 3. Eokul açılınca, Hızlı Ders Notu Girişini Aç butonuna tıklayın.
 4. Hızlı ders notu girişi açılınca, bu sayfa içine geçip, dersinize ait, sınıfı ve dersi seçip, not giriş tiklerine dokunmadan Listele butotuna tıklayın,
 5. Notlar listelenince Not Listesi Al botununa basın, öğrenci bilgileriniz ve notlar otomatik olarak anında excel dosyasınızın sol tarafına kopyalanıp ilgili sayfalarak otomatik dağıtım yapılmış olacak.
 6. Bu işlemler bitince, sayfada yer Kişisel Bilgiler ve Başlık Bilgilerini Aç butonuna tıklayıp açılan sayfadaki bilgileri kendinize göre düzenleyip, ilgili sayfalanızın çıktınısını alabilirsiniz.

Birden fazla dersiniz var ise (ki olmamalı ihtimali yok), her ders için excel sayfasını açıp tekrar tekrar giriş yapmakla uğraşmamak için, e okuldan notlar kopyalanınca, excel menüden sayfyı farklı kaydet diyerek sınıf ve ders adı ile yeni bir excel dosyası kaydedin, tüm not kopyalamaları bitince, her sayfanın bilgilerini girip hızlıca çıktıları alabilirsiniz.

Bu farklı kaydettiğiniz dosyaları açınca herhangi bir uyarı öıkarsa bu uyarıları evet yada iptal diyerek geçiştirin, işleme devam edin.

Şimdilik vaktim sadece aşağıdaki dosyayı yapmaya yetti. 2 Sınav, 2 proje, 3 ders içi etkinlik dosyası ama 2 ders içi etkinlikli dersler içinde sorunsuz kullanılır. Ortaokulda test edindi, Lise eokulda çalışır mı emin değilim.

Facebook Öğretmen Grubumuza Bekleriz.

https://www.facebook.com/groups/etkilesimlitahtaimaj/

 

 

 

Benzer İçerik

1-2-3-4.Sınıf 1.Dönem Biçimlendirici Değerlendirme Ölçekleri-2024

Dosyalar Güncellendi. Okul adı ve eğitim öğretim yılı vb okula özel bilgileri ilk sayafadan doldurmanız …

30 Yorumlar

 1. e okuldan notları al dediğim anda söz dizimi hatası veriyor bu sorunu nasıl çözebiliriz

 2. sayfa korumasını kaldır uyarısı alıyorum :(

  • Sayfadaki mevcut aldığınız notları temizleyip öyle veri çekmeyi deneyin. Dosya 45 kişilik, öğrenci sayısı 45 üzeri ise işe yaramaz. Uyarı verebilir.

 3. Üstad Mebbis i açmıyor butonlara tıkladığımda ise runtime error ‘438’:
  object doesn’t support this property or method diyor nasıl çözebilirim?

 4. Özkan TAŞKIRAN

  Merhabalar sayın hocam. Öncelikle elinize sağlık çok emek var teşekkür ederim. Benim sorunum yok aslında bir eksiklik belirtmek istedim. Belki benim beceriksizliğimdir. Ben başka okullarda da görev almaktayım başka okulun e-okul kullanıcısını seçtiğimde yeni internetexplorer penceresi açıyor ve mebbis giriş ekranı açılıyor. Diğer okulun e-okul kullanıcı ekranı açılmıyor. Acaba var mıdır çözümü yoksa kopyala yapılan exel dosyanızdan mı devam edeyim. Tekrar teşekkür eder kolaylıklar dilerim.

 5. Müjde Kılıçlı

  hocam merhaba , mebbis açılıyor fakat e okula tıklayınca ayrı bir sayfa üzerinden açılıyor bu sorunu nasıl giderebilirim ?

 6. 1.Dönem kapanmadan gerekli notları çekemeyenler için çözüm yöntemi
  1.dönem notlarını görüntüleme ekranı aktif değil sistem atıyor bu sebeple.
  E okula giriş yapın, Lise için adımları tarif ediyorum, ortaokul ve ilkokul içinde benzer adımlar geçerlidir.
  “Ortaöğretim Kurum İşlemleri” “Not İşlemleri” “Ders Notu Girişi” açılan sayfada yazıcı simgesine tıklayıp raporları açın. “Gösterici Seçenekleri”nden,HTML5 seçin, raporlar arasında “Puan Çizelgeleri-Yeni Yönetmeliğe Uygun (I. Dönem) (Sınıf-Şube)” seçeneğini bulup tıklayın, açılan rapor sayfasında soldan 3.simde olan çift ok işareti simgesine tıklayıp “Excel için İndir” seçeneği ile dosyayı indirin, indirdiğiniz dosyada ilgili alanları adreste verdiğim excel dosyasına yapıştırıp işlemi bitirin.

 7. BAHADIR KAYA

  Değerli hocam çalışma için çok teşekkürler. Elinize kolunuza, emeğinize sağlık…

  Ufak bir sorun var galiba ya da ben çözemedim bu işi. Performans sayfalarını renkli çıktı alamıyorum. Tüm ayarlar ve seçenekler renklide olmasına rağmen arka plan dolgularını basmıyor. Sanki hiçbir renkli dolgu yok gibi boş çıkarıyor.

  Once yazıcımda sorun var zannettim ama başka bir Excel sayfası yazdırınca durumu anladım. Bir yerde bir kilit var galiba. Kendim dosyanın görselliği üzerinde birçok değişiklik yaptığım için sorunun nasıl çözüleceğini yazarsanız değişikliği yapabilirim. Şimdiden teşekkürler. :)

 8. Bahadır Kaya

  Hocam tekrar merhaba. Uygulamada bir sıkıntı var ve ne yazık ki bunu 40-50 sayfa renkli çıktı aldıktan sonra fark ettik. Performans ödevlerinin puanını dağıtırken sistem öğrencinin puanı 50-60-70 falan ne olursa olsun hep 4-4-4-4 dağıtıyor. Yani toplamı hep 80 oluyor. 65 puanı olana da 75 puanı olana da hep 4-4-4 şeklinde puan vermiş. Bütün çıktılar çöp oldu.

  Uygulama ve proje notları için ise yuvarlama formülü kullanmışsiniz. Bunlarda herhangi bir sorun yok ve puan 83 bile olsa 83ü doğru bir şekilde dağıtıyor. Aynı formülü neden performans notları için yapmadınız hocam? Aynı yuvarlama formülünü performans kısmına taşımak istedim ama sıkıntı çıktı. Bu sorunu nasıl çözebiliriz?

  • Kontrol ettim ama bahsettiğiniz gibi bir hata görmedim. Ekran resmi ekliyorum
   https://www.hafizoglu.net/wp-content/uploads/2022/03/performans.jpg
   Hangi dosyada hata, ekran resmi ile paylaşır mısınız?

   • Bahadır Kaya

    Hocam hatayı çözüm. Hata ilk dönem notlarını dış kaynaktan kopyala yapıştır yapınca performans notlarında ortaya çıkıyordu. Notların bulunduğu hücrelerin tamamını seçip hatayı yoksa yapınca veya Veri > İçeriği Dönüştür gibi bir seçenek kullanarak hücrelerin bulunduğu sütunları tek tek seçip dönüştürünce düzeliyor.

    Şu an pc olmadığı için net yazamadım ama sorun bu şekilde çözüldü. Merak ettiğim şey performanslarda kullanılan formül neden proje ve uygulamalardakinden farklı hocam?

    • Performansta kullandığım kod yaklaşık 10 yıldır kullandığım bir kod ve 20 kritere göre çalışıyor. Proje uygulama kısmı sonradan eklendi ve aynı kodu 10 kritere uyarlamak ciddi emek istiyor. O sebeple 10 kriter olan sayfalarda farklı kod kullandım.
     Dosyalar 10 yıldır kullanımda siz hata belirtince çok şaşırdım, 10 yıldır nasıl farkedilmez diye.

 9. microsoft office professional plus 2016 sürümünü kullanıyorum her şey güncel reg dosyasını da yapmama rağmen hala mebbis sayfası görünmüyor 438 hatası alıyorum. Başka bilgisayar haricinde bir çözümü yokmu ?

 10. Merhaba hocam. Performans ölçeğindeki becerilerin sayısını ve puan değerini değiştirebilirmiyiz. Örneğin 6 beceri: 20puan 20puan 20puan 20puan 10puan 10puan şeklinde

Yorum Yapmak İçin E-Posta, WordPress.com, Twitter, Facebook Hesaplarınızı Kullanabilirsiniz