Clonezilla İmaj”Hedek Disk Çok Küçük Hatası” Sebebi-Çözümü

Clonezilla, evrensel imajları ve Et imajları yükleme esnasında, disk boyut hatası alanlar olmuştu.
Yüklenmek istenen …GB disk boyutu … GB şeklinde. Ve disk boyutu olarak kullandığınız usb belleğin boyutu görünüyordu, 32, 64 gb vs. . Alttaki görseldeki hata. (32 GB usb bellek takılı görseldeki bilgisayarda) Yüklenmeye çalışılan imaj, windows 10 evrensel 64 bit.
Bu hatanın sebebini buldum.
Bilgisayar hddleri linux üstünde standart olarak (AHCI protokolü) sda, sdb, sdc, şeklinde disk sayısı arttıkça son harf değişerek devam ediyor. Paylaştığım imajlar da yükleme esnasında sda olarak belirlenen ilk diske (sda) yükleme yapılacak şekilde ayarlanmış durumda.
Bazı yeni bilgisayarlarda, bu “sda” protokolü geçen disk sistemi “Nvme” (Non-Volatile Memory Express)  protokolü ile geliyor, daha hızlı bir disk sistemi oluyormuş bu arada  Nvme protokolü
Clonezilla bilgisayarda sda disk bulamadığı için sizin takmış olduğunuz usb belleği sda olarak görüp yükleme yapmak istiyor. Bu hatayı aldığınız bilgisayarlara Manuel yükleme versiyon imajlarımı Yükleyebilirsiniz.
Hatanın kaynağı bazen yükleme yaptığınız bilgisayarın hddsinin bozuk olması da olabilir tabi.
Disk sisteminin Nvme olup olmadığını öğrenmenin 2 yolu var.
1.Bilgisayarın biosune girip Nvme ile ilgili bir kelime geçip geçmediğine bakmak, bu durumu tespit ettiğim bilgisayarda biosta o menü neredeydi emin değilim maalesef.
2.yol ise clonezilla ile, iso haline getirilmemiş klasör halindeki bir imajı, bilgisayarı clonezilla iso dosyası ile başlatıp, manuel clonezilla imaj yükleme aşamalarını takip edip disk listesi ekranında aşağıdaki görseldeki gibi bir disk yapısı olup olmadığını görmeniz.
Yukarıdaki görselde görüdüğünüz gibi ilk sıradaki disk, /dev/nvmi0n1: olarak geçiyor, benimki sanal makine olduğu için burda sanal maine programı adı yazıyor, siz bunu fiziksel makinede denerseniz, diskin markası yazacaktır.
/dev/sda: olarak geçen ise usb ile bağladığın 1 TB harici disk olmaktadır.
Görseldeki ekranda sizde sadece /dev/sda: olarak disk geçiyor ve bu da kullanmakta olduğunuz usb bellek ise bilgisayarınızız sabit diski bozuk büyük ihtimal bozuktur.
Nvme protolüne sahip bilgisayarlara clonezilla ile imaj yüklemek için bu protokole sahip sistemli bilgisayardan yedekleme yapılmış olması gerekiyor. Nvme protokolüne sahip clonezilla imaj hazırlama çalışması da yaptım gayet güzende oldu ama şuan için bu çalışmayı kendime saklamayı tercih ediyorum :)
Bu bilginin farkına varmak uykusuz bir geceye mal oldu bana🤔😠

Benzer İçerik

1-2-3-4.Sınıf 1.Dönem Biçimlendirici Değerlendirme Ölçekleri-2024

Dosyalar Güncellendi. Okul adı ve eğitim öğretim yılı vb okula özel bilgileri ilk sayafadan doldurmanız …

4 Yorumlar

  1. Selamlar
    Hocam kendinize sakladığınız çalışmaya ulaşma şansımız var mı?
    Kullandığım akıllı tahtanın garantisi devam ediyor, servis geldi ama yazılım kısmının garanti dışı olduğunu söylediler. Sanırım çalışmanız dışında bir şansımız yok.