Hash Check Programı ile Dosya Bütünlüğü Doğrulama

İnternetten indiğimiz özellikle büyük boyutlu dosyaların tam inip inmediği konusunda zaman zaman tereddütler yaşamaktayız.

Bu şüpheyi ortadan kaldırmak dosyayı yükleyen kişiler genelde paylaşmış oldukları dosyalarla birlikte, CRC-32, MD4, MD5, SHA-1, gibi doğrulama kodları paylaşmaktadırlar. Bu kodlar sayesinde dosyamızın eksiksiz olarak indiğini anlamak mümkün olmaktadır.

Sitede paylaştığımız iso dosyaları da malumunuz büyük boyutlu dosyalar olup, eksik inmesi durumunda sistem yüklemelerinizde aksaklıklara sebep olmaktadır. Bu sorunla karşılaşmamanız için mümkün olduğu kadar dosya doğrulama kodları paylaşmaktayım. Tabi herşeyi bilmek zorunda değiliz, bende bu kodların ne işe yaradığını araitırıp öğrenene kadar bu kodlarda neymiş diye bakar geçerdim, araştırınca anladımki önemli kodlarmış. Sizlerin orda burda araştırıp zaman kaybetmemeniz bende bu küçük bilgiyi sizlerle paylaşıyorum.

Öncelikle aşağıdaki bağlantıdan gerekli programı indirip bilgisayarınıza kurun.

Yukarıdaki resimdeki numaralara göre anlatım yapacağım.

  1. İndiğimiz dosya üstüne sağ tıklayalım
  2. Özellikler yazan seçeneğe tıklayalım
  3. Dosya Hash’leri yazan sekmeye tıklayalım. Altta Süreç yazan alanda ilerleme çubuğu göreceğiz, bu alan dolup burada 5 numaralı görseldeki kodlar çıkana kadar bekleyelim. Bekleme süresi dosya boyutuna göre değişecektir.
  4. Dosyayı indirmiş olduğunuz adreste paylaşılmış olan, CRC-32, MD4, MD5, SHA-1 kodlarından birini kopyalayalım. Bu kodlardan genelde MD5 olanı paylaşılmaktadır. Hangi kodu kopyaladığınız önemli değil ama varsa MD5 olanını kopyalayın.
  5. Numaralı alana bu kopyaladığınız kodu yapıştırıp bul butonuna tıklayın, eğer kod yukarıda bulunuyorsa dosyanız eksiksiz olarak inmiş demektir. Kod bulunamadıysa dosyanız eksik inmiş demektir.

Büyük boyutlu dosyaları muhakkak İDM vb.bir indirme programı kullanarak indirin, web tarayıcılar anlık internet kesintilerinde bile dosya indirmeye ya tamamen durdurmakta yada eksik bir parça bırakmaktatır.


Hafızoğlu.NeT | Katre | Söz Uçar, Yazı Kalır... sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Benzer İçerik

2-3-4.Sınıf İngilizce Kazanım Ölçeği 2024

2-3-4 sınıf kazanımlarına ( 1- GELİŞTİRİLMELİ, 2- YETERLİ, 3- İYİ, 4- ÇOK İYİ ) şeklinde …

Hafızoğlu.NeT | Katre | Söz Uçar, Yazı Kalır... sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin