Faz1-Faz2 Windows 10 İmajı- MK-V8 (MK-V10)(Eski Versiyon)


Warning: Undefined variable $tab_content in /home/hafizogl/domains/hafizoglu.net/public_html/wp-content/plugins/wordpress-post-tabs/wordpress-post-tabs.php on line 312
 • Windows 10 1809 orijinal iso dosyasından sıfır kurulumlu temiz bir sistemdir.

Hazırlamış olduğumuz sistem içine hiçbir şekilde Windows yada Office lisans kodu eklenmemiştir. Windows Etkinleştirme için Etkileşimli tahta biosunda bulunan Windows 8 lisans kodu sistem tarafından otımatik okunup işlem yapılır. Office deneme sürümü olarak kullanmak mümkün. Lisans konuduz var ise onuda manuel olarak aktif edebilirsiniz.

Daha önceki imajlarım binlerce tahtada kullanıldı ve olumlu dönütler geldi. İmaj hazırlamanın zorlukları yanında ,Resmi bir imaj çalışması olmaması sebebiyle BTR öğretmeni olmayan yada olup imaj hazırlama imkanı olmayan okullarda, gerek virüsler sebebiyle gerekse güncellemeler ve sistemin zamanla hantallaşması sebebiyle ciddi sıkıntılar meydana gelmekte ve bu sıkıntılarda bunca yatırım yapılan bu tahtaları kullanılmaz hala getirmektedir. Bu alanda böyle bir eksiklik olması sebebiyle kendi okullarım için hazırlamış olduğum imajları test edip sıkıntı olamaması durumunda paylaşıyorum.

Sistem %100 sıkıntısız sorunsuz diyemem, ben sıkıntı sorun görmedim, görürsem güncelleme ile düzeltir tekrar paylaşırım.

Şuan için bilinen tek sorun var, dokunmatik ekranda kalem yada el ile kullanımda sağ tıklama menü aralığı geniş durumda, bunun eskisi gibi dar aralık yapma yolunu bulamadım, bulduğumda küçük bir reg dosyası yoluyla bir tıklama ile düzeltecek şekilde ayarlama yapıp paylaşacağım.

 1. Windows 10 1809 Sürümü Windows Sitesi Üzerinden İndirilip Temiz Kurulum Yapıldı.
 2. Windows 10 Etkinleştirme Sorunu Çıkarmayacak Şekilde Kurulum Yapıldı.
 3. Tüm Windows Uygulamaları  15 Ocak İtibariyle Güncel Hale Getirildi. (Windows Uygumalaları Microsoft Store Üzerinden Güncelleniyor, Maalesef Microsoft Storeye Meb Hattı Üzerinden Erişim Yok, Güncellemeler Farklı İnternet Hattı Kullanılarak Yapıldı.)
 4. Bazı windows uygulamaları kaldırıldı. Liste konunun devamında var.
 5. Windows Administrator Oturumu Aktif Edilerek Kullanıcı Adı Ebaadmin Olarak Değiştirilip Şifrelendi.  Şifre  dosya indirme bağlantısı ile birlikte size gönderilecek.
 6. Sınırlı Kullanıcı Oluşturulup Otomatik Oturum Açmaya Ayarlandı.
 7. Kullanıcı Logo Değişti
 8. Başlangıç Karşılama Resmi Değiştirildi.
 9. Masaüstü Arka Planın Değişrilmesi Engelledi.  (Yönetici Şifresi İle Bu Ayarı Devre Dışı Bırakabilirsiniz. Yada belirlenmiş olan klasöre ekleme yaparak otomatik değişim sağlayabilirsiniz.)
 10. Başlangıçta Açılan Gereksiz Programlar Devre Dışı Bırakıldı
 11. Masaüstüne Sık Kullanılan Program Kısa Yolları Eklendi.
 12. Masaüstüne Bilgisayarı Kapat Kısa Yolu Eklendi.
 13. Başlat Menüsü Sık Kullanılabilecek Programlara Göre Düzenlendi.
 14. Tüm Tarayıcıların Açılış Sayfası Google Ve Eba Olarak Ayarlandı.
 15. Windows 7 Fotoğraf Görüntüleyici Aktif Edildi.
 16. Arka Planda Çalışan Windows Uygulamaları Devre Dışı Bırakıldı.
 17. Faz1 Ve Faz2’de (İntel-Amd) Çalışacak Şekilde Sürücüler Yüklendi.
 18. 100 Gb C Sürücüsü, 110 Gb D Sürücüne Ayrıldı, Geri Kalan Yaklaşık 28 Gb Alan Recovery Bölümü İçin Ayrıldı, Bu bölüm aktif edilmedi
 19. Clonezilla İso Yedeği Yapıldı.
 20. Sistem geri yükleme noktası oluşturma açıldı, herhangi bir nokta oluşturulmadı.
 21. Klayye düzenine, Q klavye ,F klavye ve Arapça klavye eklendi.
 22. Sabit 1 Adet Duvar Kağıdı Eklendi. Değiştirme ve daha fazlasını ekle bilgileri indirme bağlantısı ile gönderilecektir.

Bu sisteme windows’un kendi virüs programı dışında bir virüs programı yüklemesi yapılmadı.

 1. Microsoft Office Professional Plus 2010 (Lisanslama Yapılmadı. Dosya açma ve düzenlemeye süresiz izin veriyor.)
 2. GeoGebra 5
 3. Adobe Acrobat Reader DC
 4. K-Lite Mega Codec Pack 13.6.5
 5. Google Earth Pro
 6. Mozilla Firefox
 7. Antropi Teach Fatih 1.1.7
 8. QuickTime 7
 9. Fatih Kalem
 10. Adobe Flash Player 27
 11. Unity Web Player
 12. Notepad++ 64-bit x64
 13. Winrar kuruldu.
 14. Adobe Flash Player 10 (StarBoard Softvvarefor Fatih 1.1 İçin gerekli)
 15. VSINIF
 16. StarBoard Softvvarefor Fatih 1.1
 17. Scratch 2 Offline Editör
 18. Google Chrome
 19. GOM Player Q
 20. Adobe AIR
 21. Dynet
 22. Meb Sertifika
 23. Diyanet Kuranı Kerim kuruldu
 24. Kodu Game Lab kuruldu
 25. Arduino
 26. VESTEL RC DRİVER YÜKLENDİ. TAHTA İLE BİRLİKTE GELEN KUMANDA İŞLEVLERİ İÇİN GEREKLİ PROGRAM

Windows PowerShell üzerinden kod kullanılarak kaldırıldı.

 1. Candy Crush Saga oyunu
 2. Office’i edinin uygulaması
 3. Skype’ı edinin uygulaması
 4. Başlarken uygulaması
 5. Mesajlaşma ve Skype Video uygulamaları
 6. Microsoft Solitaire Collection oyun pakedi
 7. Microsoft Wi-Fi uygulaması
 8. Finans uygulaması
 9. Haberler uygulaması
 10. OneNote uygulaması
 11. Spor uygulaması
 12. Twitter uygulaması
 13. Xbox uygulaması
 14. Xbox One SmartGlass uygulaması

Yukarıdaki iki yöntemden biriyle Usb bellek oluşturduktan sonra Etkişelimli Tahtaya klavye ve oluşurduğunuz USB bellği takıp açma tuşuna basınız.

Mb Logosu geldiği zaman klavyenizden F7 Tuşuna bir kça defa basarak açılış donanımı seçmenizi sağlayan Mavi Ekranın gelmesini sağlayın. Bu Mavi ekranda Klavye Yön tuşları yardımıyla Usb Belleğinizin Markasının yazdığı seçenege gelip ENTER tuşuna basın.

Clonezilla Resmi olan bir ekran gelecek bu ekranda yine ENTER tuşuna basıp yüklemeyi Başlatın. Yükleme FAZ2’de 6 Dakikadan kısa sürecek, FAZ1’de 10 Dakikayı bulabilir.

Kurulum bittikten sonra Etkinleşimli Tahta tekrardan başlayacak ve Etkileşimli Tahta Kullanıcısı adıyla bir oturum açılacak. Bu oturum sınırlı yetkili kullanıcıdır, program kuaramaz, sistem ayarlarını değiştiremez.

Yönetici hesabına geçmek için Başlat menüsü Kullanıcı değiştir seçeneği ile EbaAdmin hesabını seçiniz yada Windows tuşu ile birlikte L tuşuna basınız (Windows+L). Karşınıza gelen ekranda ENTER Tuşuna basınız.

Sol Altta Etkileşimli Tahta Kullanıcısı ve EbaAdmin seçeneklerini göreceksiniz.

Etkinleştirme işlemini yapmadan önce tahtayı öncelikle ilk açılıştan sonra internete bağlı olduğundan emin olarak yeniden başlatın sonra etkinleştirme adımlarını uygulayın.

Yönetici hesabına geçmek için Başlat menüsü Kullanıcı değiştir seçeneği ile EbaAdmin hesabını seçiniz yada Windows tuşu ile birlikte L tuşuna basınız (Windows+L). Karşınıza gelen ekranda ENTER Tuşuna basınız.

Sol Altta Etkileşimli Tahta Kullanıcısı ve EbaAdmin seçeneklerini göreceksiniz.

EbaAdmin Seçeneğini seçip Yönetici Şifresini Giriniz.Şifre  dosya indirme bağlantısı ile birlikte size gönderilecek.

Faz1 Tahtalarda Daha Önce Windows 10 Kurulup Etkinleştirildiyse Sorun Gider Seçeneği Ardında Etkinleştirme Sağlanır. Eğer Daha Önce Windows 10 Etkinleştirme Yapılmamışsa Tahtanın Arka Kısmında (Etikete Bakmadım Kullananlardan Bilgi Edindim )Windows Lisans Etiketindeki Windows Lisans Anahtarını Alarak, Etkinleştirme Sayfasında Ürün Anahtarı Değiştir Seçeneğine Tıklayıp Aldığınız Anahtarı Buraya Yazarak Etkinleştirme Yapabilirisiniz.

Faz1 için Windows 10 format atmadan önce bu yazıyor okuyorsanız aşağıdaki adımları uygulayın.

Faz1’de daha önce windows 10 yükleme yapılıp yasal yolla etkinleştirme yapılmamışsa tahtanın üzerinde windows 7 orijinal hali yüklü iken, Bu adresteki exe dosyası ile xml alın İndirdiğiniz zip dosyası için de “gatherosstate.exe” ve lisans yolu adında 2 dosya var. “gatherosstate.exe” dosyasını yönetici olarak çalıştırınca, GenuineTicket.xml adında bir xml dosyası oluşturacak. (xml dosyası sadece o tahtaya özeldir. Her tahatada xml dosyasına özel adlar verip saklamanız yararınıza olacaktır.) Windows 10 yükledikten sonra lisans yolu kısa yoluna tıklayıp açılan sayfaya GenuineTicket.xml dosyasını yapıştırın. Xml dosyası ilgili klasör içine atılırken ad GenuineTicket.xml şeklinde olmalı, farklı bir adla etkin olmayabilir.

GenuineTicket.xml dosyasını ilgili klasör içine attıktan sonra tahtayı bir kaç kez kapatıp açınca kendiliğinden etkin olacaktır.

Bu Sürümde Windows’un Etkinleşmeme İhtimali Yok. Herhangi bir şekilde etkinleştirimediğine dair hata veriyorsa Windows Etkinleştirme Sunucuları yoğunluğundan kaynaklıdır. Farklı bir zamanda tekrar deneyin.

Yaptığım testlerin (yaklaşık 10 adet yükleme) tamamında Windows 10 Pro olarak otomatik etkinleşme oldu.

Yükleme işemi bitip tahtayı açılmadan internet kablosunun takılı olduğundan emin olun. Tahta açılınca etkinleşme olmamışsa tekrar kapatıp açın. Yine Etkinleştirme olmadıysa aşağıdaki işlemleri yapabilirsiz.

Yönetici hesabına geçmek için Başlat menüsü Kullanıcı değiştir seçeneği ile EbaAdmin hesabını seçiniz yada Windows tuşu ile birlikte L tuşuna basınız (Windows+L). Karşınıza gelen ekranda ENTER Tuşuna basınız.

Sol Altta Etkileşimli Tahta Kullanıcısı ve EbaAdmin seçeneklerini göreceksiniz.

EbaAdmin Seçeneğini seçip Yönetici Şifresini Giriniz. Şifre  dosya indirme bağlantısı ile birlikte size gönderilecek.

Faz2 Tahtalarda Windows Biostaki Lisans Anahtarını Okuyup Etkinleştirme Sağlar. Bazı tahtalar otomatik etkinleştirme yaparken bazılarında manuel olarak yapmak gerekiyor. Eğer otomatik Etkinleşme olmadıysa aşağıdaki adımları izleyin.

 • Bilgisayarım simgesine sağ tıklayın yada basılı tutun, Özelliklere tıklayın, Windows Etkinleştirilmedi yada bu anlama gelen bir ifade varsa Sağ köşede yer alan Etkinleştir seçeneğine tıklayın. Açılan sayfada Sorun Gider yazan yere tıklayın mail ile size gelen şifreyi yazıp biraz bekleyin. Etkinleştirildi yazınca sayfayı kapatın.
  • Bu yöntemlede etkinleşme olmazsa ADRESTEKİ  Bios Lisans Oku programını indirip çalıştırın. Karşınıza biostaki lisans kodu gelecek, bu kodu klavye kullanarak kopyalayın, Bilgisayarım simgesine sağ tıklayın yada basılı tutun, Özelliklere tıklayın, Windows Etkinleştirilmedi yada bu anlama gelen bir ifade varsa Sağ köşede yer alan Etkinleştir seçeneğine tıklayın. Ürün anahtarı değiştir seçeneğine tıklayıp kopyaladığınız kodu yapıştırıp Tamam deyin. En garanti yöbtem bu.
 • Burda farklı uyarılarla etkinleştirilemediği mesajı çıkıyorsa farklı zamanda tekrar etkinleştirme yapmayı deneyin.
 • Özellikle AMD işlemcili tahtalarda kurulum bitince internet bağlantısı var ise başka hiçbir işlem yapmadan etkinleştirme işlemini yapın.

 

EbaAdminle oturum açın, Başlat masünüse “gpedit.msc” yazın ve çıkan sonuça tıklayıp çalıştırın.
1.Sırasıyla: Kullanıcı Yapılandırması⇒Yönetim Şablonları⇒Denetim Masası⇒Kişiselleştirme altında yer alan ⇒Masaüstü arka planını değiştirmeyi engelle seçeneğini bulun, karşısında etkin yazıyor olması lazım, üzerine çift tıklayın yada sağ tıklayıp düzenle deyin, Etkin olan seçeneği, Yapılandırılmadı olarak işaretleyip Tamam diyerek çıkın.
2.Sırasıyla: Kullanıcı Yapılandırması⇒Yönetim Şablonları⇒Masaüstü⇒Masaüstü altında yer alan⇒Masaüstü duvar kağıdı , seçeneğini bulun, karşısında etkin yazıyor olması lazım, üzerine çift tıklayın yada sağ tıklayıp düzenle deyin, Etkin olan seçeneği, Yapılandırılmadı olarak işaretleyip Tamam diyerek çıkın.
Masaüstü duvarkağısı artık herkes tarafından değiştirilebilir durumda.

İmajla ilgili her türlü sorun ve soruyu yorum olarak yazabilirsiniz. E-Posta aracılığıyla gelen sorulara cevap verememe ihtimalim çok yüksek.

https://www.hafizoglu.net/urun/16-gb-usb-3-0-bellek-faz1-faz2-windows-10/

 

Yaklaşık 6 Dakikada Tam Format Seçeneği ile yükleme biter. Sadece C Format biraz daha kısa sürecektir.

Yükleme sırasında yada herhangi bir zamanda oluşacak donanımsal veya yazılımsal sorunlarda İmajı Hazırlayan sorumluluk kabul etmez, yazılımsal sorun çıkarsa yedeği tekrar yükleyin


Hafızoğlu.NeT | Katre | Söz Uçar, Yazı Kalır... sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Benzer İçerik

2-3-4.Sınıf İngilizce Kazanım Ölçeği 2024

2-3-4 sınıf kazanımlarına ( 1- GELİŞTİRİLMELİ, 2- YETERLİ, 3- İYİ, 4- ÇOK İYİ ) şeklinde …

Hafızoğlu.NeT | Katre | Söz Uçar, Yazı Kalır... sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin