Eba’ya Harici Ders Ekleme-Zoom Sabit ID-Şifre Adres Alma

Öğretmenlerimiz eba harici canlı derse Zoom bağlantılı ders ekleme aşamasında, önce zoomda her ders için bir Meeting (toplantı) oluşturup sonra bu toplantı bilgilerinin ayrı ayrı ebaya giriş yapmak şeklinden işlem yapıyorlar. Bu şekilde 30 işlem ebada 30 işlem Zoom üstünde yaparak zaman kaybı yaşıyorlar.

Bu içerikte Zoom üzerinden Meeting oluşturmadan ebaya Zoom bağlantısı eklemeyi anlatacağım.

Zoom programına Google yada Facebook hesabınızla giriş yapınız. Başarılı şekilde giriş yaptığınızda Sarı işaretli kutu içindei alan sizi karşılayacak. 

1 Numaralı alana tıklayın, aşağıdaki 2 numaranın yazdığı (ikinci resim)ekran açılacak. 2 Numaralı alanda yer alan karışık şifreyi sizin için daha akılda kalıcı bir şifre ile değiştirişiniz. Save yazan butona tıklayıp pencereyi kapatın. Devamı için resimlerin altına geçelim.

3 Numaralı alandaki Show Meeting Invitation yazan alana tıklayın. Yeşil işaretli alandaki bilgiler karşınıza çıkacak. 

Eba sayfanıza girip canlı dersler alanını açalım.

Açılen Canlı derlerin üstünde Harici Canlı Ders Ekle butonuna tıklayın.

Canlı Ders Başlığı *, Sınıf *,Canlı Ders Tarihi *,Ders Saat Aralığı *,Açıklama Kısımlarını dersinize göre doldurun.

Ders Linki* kısmına yukarıdaki resimde 4 numara ile gösterilen ve sizin zoom ekranınızda yer alan https ile bağlayan adresin tamamını kopyalayıp yapıştıtalım.

NOT: Zoom Passcode’yi değiştirdiğinizde zoomdan aldığınız https ile başlayan Ders linki de değişmektedir. Passcode değiştirdikten sonra mutlaka https ile başlayan adresi tekrar kopyalayıp alın

Ders Şifresi alanına yukarıdaki resimde 5 numara ile gösterilen ve sizin zoom ekranınızda yer alan  şifreyi yazınız.
Canlı Dersin Konusu ve Öğrenci Seçimi

Bu kısımdaki bilgileri de dersinize göre tamamlayıp Öğrencileri Listele butonuna basınız, listeden çıkarmanız gereken öğrenci varsa çıkartıp Canlı Dersi Gönder Butonuna tıklayıp işlemi tamamlayın.

Not: Telefon üzerinden alacağınız zoom ders bağlantı bilgisi ile bilgisayar üzerinden alacağınız zoom ders bağlantı bilgisi birbirinden farklı olarak geliyor buna dikkat etmenizde yarar var.

Telefondan Zoom ders bağlantı adresi ve ve şifre alabilmek için, Telefonunuzdan zoom programını giriş yapın.

Meetings yazan butona tıklayın.  Açılan ekranda Send İnvitation yazan yere tıklayıp açılan paylaşım ekranında gmail, messenger yada mesaj seçenklerinden birini seçip bağlantı bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Bugün (22.09.2020) olduğu gibi Eba sisteminde sıkıntı olması durumunda dersinizi direk zoom üzerinden işleyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki resimde yer alan zoom ekranınızdaki bilgileri, WhatsApp. Telegram vb, veli gruplarınızda paylaşarak öğrencilerin ebaya girmeden derse bağlanmasını sağlayabilirsiniz.

Bazı veliler ısrarla bağlantı kullancı adı şifre isteyebiliyor, o velilere de resimde alt kısımda yer alan Meeting ID ve Passcode kısmındaki bilgileri veriniz.

Ebadaki bilgilere göre şimdilik sistem böyle.
Kolay gelsin.

Hafızoğlu.NeT | Katre | Söz Uçar, Yazı Kalır... sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Benzer İçerik

2-3-4.Sınıf İngilizce Kazanım Ölçeği 2024

2-3-4 sınıf kazanımlarına ( 1- GELİŞTİRİLMELİ, 2- YETERLİ, 3- İYİ, 4- ÇOK İYİ ) şeklinde …

Hafızoğlu.NeT | Katre | Söz Uçar, Yazı Kalır... sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin