EbaDers-Harici Canlı Ders Atama Raporlarını Excele Listeleme

Bu işlem için kullanacağınız dosyalar içeriğin alt kısmında yer alıyor. İlgili dosyayı Download yazan yere tıklayıp bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Dosyaları 25 kasım itibariyle güncelledim, hatalı tablo çıktısı alanlar yoruma yazarlarsa en kısa zamanda düzeltirim.

Bu içerikte Eba canlı derslerdeki Geçmiş canlı dersler bölümünde yer alan bilgileri, excele tablo şeklinde aktarmayı kısaca anlatacağım.

Ne işinize yarar: Ek ders yazımında hangi öğretmene kaç ders ders atanmış görmeniz gerekecek, bu bilgiyi eba sayfasından tek tek bulmanız hayli zor olacak, bu dosya sayesinde excelde filtreleme yaparak hangi öğretmene kaç saat ders atamış olduğunuzu kolayca görebilceksiniz.

Öncelikle içerik altında paylaşacağım excel dosyalarından okul kademenize uygun olanı indirip indirip açalım, dosya açıldığında uyarı vs verirse bu uyarıları onaylayalım.

Excel dosyasını bilgisarınızda ilk açmanızda “Run-time error ’91’: gibi bir hata çıkarsa dosyayı kapatıp tekrar açın sorun kalmayacaktır.

İlkokullar için ayrı bir dosya Ortaokul-Lise için ayrı bir dosya paylaştım. İlkokul kademesi için ilkokul dosyasını indirin, Ortaokul yada Lise iseniz Ortaokul Lise yazan dosyaı indirin, ortaokul lise eba ekranları aynı mantıkla işlem yapıyor

Yönetici şifrenizle ebaya giriş yapalım.

Canlı Dersler sayfanızı açtığınızda sayfada Güncel canlı dersleri göreceksiniz,  bu kısımda yer alan Süresi Geçmiş Canlı Dersler seçeneğinine tıklayın. Karşınıza bulunduğunuz saat itibariyle işlenmiş olması gereken dersler çıkacakç

Sayfada yer alan bilgiler örneğin şöyle olsun.

ilk sırada yer alan öğretmen adı Tarih , sayfanın en altındaki satırın sonunda da Oluşturuldu ibaresi var.

Bu bilgilere göre sayfada kopyalacak alanı seçerken, Tarih dersinin  ilk harfinden başlayıp, en altta yer alan Oluşturuldu ibaresinide içine alacak şekilde seçip CTRL+C tuşu ile seçilen alanı kopyalayın. Sayfada fare sağ tıklama çalışmamaktadır.

Dosyamız açıldığında excel sol atta, resim göründüğü gibi 2 sekme çıkacak. Budan Eba Bilgi sekmesine tıklayalayalım. İlk hücrede “Buraya yapıştırınız” yazan yere tıklayıp CTRL+V tuşu ile ebadan kopyaladığınız bilgileri yapıştırınız. Tablo Rapor sekmesine okul adı dışında bilgi girmeyi denemeyin.Sayfada yer alan “Listeyi Görüntüle” butonuna tıklayınız. Açılan sayfa karşınıza boş olarak gelecektir. Sayfada herhangi bir yere tıkladığında otomatik olarak Eba Bilgi sayfasında yer alan içerikler listelenecektir.

DİKKAT ÖNEMLİ İPUCU


Geçmiş canlı dersler alanındaki bilgiler her sayfada 25 satır olacak şekilde geliyor ve altta toplam sayfa sayısı yazıyor.

Geçmiş Canlı dersler alanından veri kopyalamak için 2 seçeneğiniz mevcut.

  1. Her sayfadaki 25 satırı tek tek kopyalayıp excele aşağıda yazdığım gibi aralarında boş satır bırakmadan yapıştırmak.
  2. Tarayıcınızın adres satırında her alan adrese tıklayıp https://ders.eba.gov.tr/ders/proxy…………..externalLiveLessons&pageNumber=1&pageSize=25  adres sonunda yer alan bu 25 sayısını istediğiniz bir rakamla değiştirip ENTER tuşuna basmak.

Yukarıdaki adreste kırmızı 1 içinde bulunduğunuz sayfa sayısı, 25 ise her sayfada listelenmesi gereken ders sayısını ifade ediyor.

Diyelim ki sayfanızın altında Toplam: 750 gibi bir ibare var, bilgisayrınıza güveniyorsanız yukarıdaki 25 yerine 400 yazıp 30 sayfa olan ders listesini 2 sayfaya düşürüp 2 defa kopyala yapıştır yaparak tüm bilgileri alabilirsiniz. Bu 25 yerine 400 yazdığınızda aşağıdaki toplam sayfa sayısı 30 iken 2 olarak değişmiş olacak. 30 sayfadan veri kopyalamak yerine 2 sayfadan kopyalayıp işlemi bitirmiş olacaksınız.


DİKKATTTTT Geçmiş canlı dersler alanınızda birden fazla veri kopyalaması yapmanız durumunda,  excelde yapıştırdığınız vernin en alt satırına inip arada boş satır bırakmadan her bir sayfadan aldığınız veriyi bu şekilde sayfalarınız bitene kadar yapıştırınız. Arada boş satır bırakırsanız Tablo rapor sayfasına düzgün veri çekmez, sayfadaki bilgiler işinize yaramayacak şekilde karışır.

İPUCU:Süresi geçen dersleri excele aktarırken haftalık işlem yaparsanız daha kolay olacaktır. Öğneğin 21-27 eylül arasındaki derslerin raporunu 28 eylülde almayı deneyin. Bu haftadaki derslerin tamamı bitmiş olacağı için net bilgi almış olursunuz. Aylık rapor çok zaman olacaktır ayrıca excel dosyasında da veri aktarımında donmalara sebep olacaktır.

Eba-Canli-Ders-Ortaokul-Lise-Ders-Atama-Raporlarini-Listeleme Programı İNDİR

Eba-Harici-Canlı-Ders-İmam-Hatip-Ortaokulu-Ders-Atama-Raporlarını-Listeleme Programı İNDİR

Eba-Harici-Canli-Ders-ilkokul-Ortaokul-Lise-Ders-Atama-Raporlarini-Listeleme Programı İNDİR

Eksik yada hatalı yer var ise yorum olarak eklerseniz en kısa zamanda düzeltme yaparım


Hafızoğlu.NeT | Katre | Söz Uçar, Yazı Kalır... sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Benzer İçerik

2-3-4.Sınıf İngilizce Kazanım Ölçeği 2024

2-3-4 sınıf kazanımlarına ( 1- GELİŞTİRİLMELİ, 2- YETERLİ, 3- İYİ, 4- ÇOK İYİ ) şeklinde …

8 Yorumlar

  1. Emeğinize sağlık. Daha önce canlı ders raporlamayı sorunsuz yapabiliyorken harici canlı ders raporlamasında sorun yaşıyorum. Sanırım sütun sayıları eba daki ile uyuşmuyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Slm…

  2. Atanan Şubeler, Öğretmen Adı Soyadı sütununda farklı sonuçlar çıkıyor hocam.

    • Geçmiş canlı dersler sayfasının ekran resmini bana mail atabilir misiniz? E posta gönderiyorum size, ona cevaben gönderebilirsiniz.

  3. ortaokullara da harici ders ekleme geldi.dediğiniz gibi yapınca öğretmenin adı soyadı çıkmıyor.Öğretmen adı soyadı kısmında şube isimleri çıkıyor

  4. Süleyman KARADENİZ

    sa.programımınızın makro şifresini gönderebilirmisiniz

Hafızoğlu.NeT | Katre | Söz Uçar, Yazı Kalır... sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin