Forum Hafızoğlu
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

E-Kitaplar- Aşagıda Yer Alan Kitap İsimlerine Tıklayarak Sitemiz Üzerinden Okuyabilirsiniz.

| kitapPeygamberimizin Hayati | kitapSevgili Peygamberim | kitapSiyer-i Nebi | kitapKütübü Sitte | kitapZulmün Tarihi | kitapAdabı Muaşeret | kitapAteizm Ve Eleştirisi|
| kitapKıymetsiz Yazılar | kitapYaşayan Hurafeler | kitapNamaz-Oruç-Haç-Zekat-Kurban... | kitapMuhtasar Osmanlı Tarihi | kitapOsmanlıca-Türkçe Sözlük | kitapİslami Sözlük|
| kitapMübârek Gün Ve Gecelerde Yapılması Tavsiye Edilen Duâ Ve İbâdetler|
| kitapSahabelerin Hayatı | kitapDini Bilgiler | kitapYahudiliğin Gerçek Yüzü | kitapAile Saadeti | kitapElmalılı Tefsiri| | kitapÇocuk Eğitimi|
AHİ EVRAN VE AHİLİK - MÜTEŞÂBİH(24 Aralık 2012 Diyanet)
Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 3.33 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Konu: 1,019

AHİ EVRAN VE AHİLİK

Ahîlik, XIII. Yüzyılda, Anadolu’da kurulan dînî ve toplumsal yönü bulunan bir teşkilattır. Ahî Evran olarak anılan Nası- rüddin Mahmud (ö.1262) tarafından kurulduğu kabul edilmektedir.
Bütün prensiplerini Kur’an ve Sünnet’ten alan Ahîlik, iş yerlerinde usta, kalfa ve çırak münasebetlerini, buna bağlı olarak da iktisadî hayatı düzenler. Aynı zamanda tasavvufî yönü de bulunan Ahîlik, özellikle merkezî otoritenin zayıfladığı, anarşi ve kargaşanın ortaya çıktığı dönemlerde siyâsî ve askerî alanda da büyük bir etkiye sahip olmuştur.
Anadolu’da köylere kadar yayılan Ahîlik pek çok devlet adamını, askerî zümre mensuplarını, kadı ve müderrisleri, tarikat şeyhlerini bünyesinde toplamıştır.

MÜTEŞÂBİH

Sözlükte benzeyen anlamına gelen müteşâbih; manası kolaylıkla anlaşılmayan, birçok manaya ihtimali olup bunlardan birini tayin edebilmek için haricî bir delile ihtiyaç duyulan, ne anlama geldiği, ne anlatmak istediği ilk bakışta anlaşılmayan, manası açık ve net olmayan, niteliği (seçikliği) belli olsa da içeriği (açıklığı) belli olmayan, namazların sayısı gibi manası akılla kavranamayan lafızlara ve ayetlere denir.

ÖZLÜ SÖZ
Muhabbetten Muhammed oldu hâsıl Muhammedsiz muhabbetten ne hâsıl
(Bezmi Alem Valide Sultan)

Kaynak : 24 Aralık 2012 Diyanet Takvimi
Bizim yolumuz İman, İslâm ve Ahlâk-ı Muhammedî'yi aşılamaktan ibarettir.
Gâye: Rıza-î İlahîdir.
Vasiyetim olsun; tefrikaya düşmeyiniz. Kavmiyet gütmeyiniz. Ehli Sünnetin gayri olan yanlış yollara sapmayınız.

Ebu’l Faruk Süleyman Hilmi Silistrevi (K.S.)

Beni Bir Ben Bilirim, Birde Yaradan. Bana Bir Ben Lazımım, Birde Anlayan

Alıntı
(En son düzenleme: 25-12-2012, 18:15 EşkiyA.) .