Telegramda Gizli Grup Oluşturma ve Gizlilik Ayarları

Eğitim camiası olarak, malum içinde bulunduğumuz dönemde uzaktan eğitimler yada farklı amaçlarla öğrencilere toplu halde ulaşıp irtibat kurmamız gerekiyor. Bu tür irtibatlar için genelde WhatsApp grupları kullanılıyor olsada büyük bir dezavantajı var, telefon numaranız gruptaki her bireye açık hale gelmiş oluyor. Bu durum ilkokul ve ortaokulda pek sorun olmayacak olsada liseler için bazen sorun teşlik edebilir.

Bu soruna çözüm olarak Telegram programı karşımıza çıkıyor. Telegram programı sayesinde oluşturacağımız gruplara dahil olan kişilerle telefon numaramız paylaşılmadan irtibar kurma imkanımız olmuş oluyor.
Bu içerikte sizlere telegramda grup kurmayı hızlı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle kullandığınız telefona uygulama marketine girip (Google Play yada App Store) Telegram programını arayıp kuruyoruz.
Program kurulunca açıyoruz, tıpkı WhatsApp’taki gibi telefon numaranızı girip gelen kodu girerek uygulamayı aktif hale getiriyoruz. Ardından Telegram ayarlarını açıyoruz, burda programı aktif ederken girdiğiniz isim ve telefon numarasını göreceksiniz.

Bunların altında kullanıcı adı kısmı var, bu kısma tıklayıp kendinize Türkçe karakter ve boşluk içermeyen bir kullanıcı adı belirliyorsunuz.
Burda belirlediğiniz kullanıcı adı ile telegramda arama yapılınca telefon numaranıza sahip olmayan kişilerde sizinle iletişim kurma imkanı buluyor. Aynı zamanda telefon numaranızı vermek istemediğiniz kişiye telegramda kullanıcı adım … burdan yazabilirisiniz deme şansınız oluyor.

  • Kurulum ve kullanıcı adı belirleme işi bittiyse grup oluşturmaya geçelim. Üsteki resimdeki menü telefon markasına&modeline göre değişiyor. Android telefonlarda üst soldan yada alt sağdan bu menüye ulaşmak mümkün. Bu menüyü açınca görselde işaretli olan Yeni Grup seçeneğini bulup tıklayın.
  • Açılan ekranda arama kısmına rehberinizde var olan yada rehberinizde kayıtlı olamayan ama Telegram kullanıcı adını bildiğiniz kişileri yazarak doğru kişi olduğundan emin olarak işaretleyip sonraki aşamaya geçelim. Bu aşamada grubumuza bir isim verelim ve onaylayalım.
  • Bu şekilde grubumuz kurulmuş olacak.
  • Grubun adına tıklayıp mesaj yazma bölümüne girelim, açılan sayfada üsten grup adına tıklayalım, Karşımıza grupla ilgili bilgiler ve bu bilgiler üstünde kalem simgesi çıkacak.
  • Bu ekranda aynı zamanda gruptaki üyeleri göreceğiz, bu alandan üyenin üstüne tıklayıp, üyeyi yönetici yapabilir, yönetici yaptığınız üyenin yöneticilik yetkilerini ayarlayabilir yada üyenin grup ayaralarından bağımsız olarak izinlerini değiştirebilirsiniz.
  • Bu kalem simgesine tıklayıp aşağıdaki ekranı açalım.
  • Burada da gördüğünüz gibi grup varsayılan olarak Gizli seçeneği ile açıldı, gizli kalması uygun olacaktır.
  • Yeni üylerin gruba dahil oldukları andan önceki mesajları görmesi yada görmemesi ayarını da üstüne tıklayıp değiştirebiliriniz.
  • Bizim için asıl önemli olan İzinler bölümü. Bu alana tıklayıp aşağıdaki ekranı açalım.

Bu ekrandaki ayarları Grupta Yönetici yetkisi dışındaki üyeler için geçerli olacak olan ayrlardır. Tikli alanları üstüne tıklayıp yetkileri değiştirebilrisiniz. Ayrıca Yavaş mod alanından üyelerin mesaj gönderme sıklıklarını ayarlayabilirsiniz.

İşlemler bu kadar.

Gelelim bu grubu öğrencilere duyurmaya, bunun için EBAda 2 seçeneğimiz var, birincisi EBA gruplar alanından sınıf grubu oluşturup eba anasayfada bu gruplara özel bilgilendirme mesajı yayınlamak ikincisi, EBA özel mesaj sitemini kullanmak.

Ebaya girdiğinizde üst sağda karşınıza bir zarf simgesi çıkacak, buraya tıklayıp açılan sayfadan Yeni Mesaj butonuna tıklayalım, Kullanıcı Seç butonuna tıklayıp Gruplar yazan seçeneğe tıklayıp daha öncedek oluşturmuş olduğumuz öğrenci gruplarından hangisine mesaj atacaksak onu seçelim.

Mesaj içeriği için  seçeneğimiz var, birinci seçenek öğrenciye telegram kullanıcı adımızı gönderip, telegramda bu kullanıcı adını arayıp size mesaj atmalarını istemek, gelen mesajlardan öğrencinin kullanıcı adını öğrenip gruba bu kullanıcı adını üye olarak eklemek.

İkinci seçenek, Grup ayarlarını düzenle dediğimiz kısımda, Grup türü alanında Gizli yazıyordu malumunuz, bu gizli seçeneğine tıklayalım, bu alanda grubun davet bağlantı adresi karşımıza çıkacak, bu bağlantısı yine EBAdan öğrencilere gönderip gruba dahil olmalarını sağlayabilirsiniz.

Bu gizlilik ayarındaki bağlantıyı o ekranda bulunan Bağlantıyı Sil seçeneği ile istediğiniz zaman silip davet bağlantısını geçersiz hale getirip yeni bağlantı oluşturabilirsiz.

Umarım açıklayıcı olmuştur.

Telegram kurduktan sonra sizi tanımadığınız kişilerin bulunduğu yada reklam amaçlı gruplara eklemeye başlayabilirler. Bunu engellemek için, Telegramın Gizlilik ve Güvenlik ayarlarına girin karşına aşağıdaki resimdeki ekran gelecek. Ekranda çıkan ayarları ben hepsini Kişilerim olarak yaptım, yani telefon rehberimde kayıtlı olan kişileri kastediyor. Siz burda Gruplar yazan ayarı Kişilerim olarak işaretlerseniz, rehberinizde kayıtlı olan kişiler dışında hiç kimse sizi herhangi bir gruba ekleyemeyecektir. Bu ekrandaki diğer ayarlarıda gizliliğiniz ve güvenliğiniz için gözden geçirmekte yarar var..

 

 

Kolay gelsin

Saygılar.

Ayrıca Kontrol Edin

EBA’da Toplu Mesaj&Duyuru Gönderme Adımları

Malumunuz canlı derslerin bir kısmı ebadan bir kısmı ise alternatif kanallardan yapılabiliyor. Bu alternatif kanallarla …

Yorum Yapmak İçin E-Posta, WordPress.com, Twitter, Facebook Hesaplarınızı Kullanabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: