Usb Bellek Kablosuz Klavye Fare Çakışması

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #1809
  Hafızoğlu
  Anahtar yönetici

  Merhaba değerli etkileşimli tahta kullanıcıları.

  Bazılarımızın muhakkak denk geldiği bir sorunu ve çözümünü paylaşmak istiyorum sizlerle.

  Faz2 etkileşimli tahtalarda özellik sandiks usb belleklerle birlikte kablosuz klavye fare taktığınızda hemen yada bir süre sonra klavye farenin çalışmadığına denk gelmişsinizdir yada deneyin tecrübe edersiniz.

  Faz2 Tahtalarda denk geldiğim 2 farklı Bios versiyonu mevcut.

   

  2011 Versiyon Bios

  2014 Versiyon Bios
  Fotoğraflarda gördüğünüz gibi 2 farklı bios var, 2014 versiyonda usb bellek takmadan usb bellekten başlatmayı ayarlamanız mümkün iken 2011 versiyon bioslarda bu mümkün değil, muhakkak usb bellek takılı olmalı başlangıç seçeneği olarak ayarlayabilmeniz için.

  Tabi bu pekte sorun değil, asıl sorun, 2011 versiyon bios olan tahtaya kablosuz klavye fare ile birlikte usb bellek takınca takmış olduğunuz klavye fare işlemez oluyor, bu durumda ne F7 ekranına nede biosa girip format atabilme imkanınız olmuyor. 2014 versiyon bioslarda, yanda yer alan 2 usb girişinden, arkada olana usb bellek önde olana kablosuz klavye fare alıcınızı taktığınızda, yakın mesafede bu iki aygıtınızda sorunsuz olarak çalışıyor.(bu şekilde takıp ders anlartırken kablosuz klavye fareyi, sınıf içinde gezintide sorunsuz kullanıyorum) Eğer kablosuz alıcıyı arkada yer usb ye, usb belleği önde yer alan usbye takarsanız yine klavye fare çalışmama durumu ile karşılaşacaksınız.

  Bu soruna kesin çözüm usb çoğantıcı kullanmaktan geçiyor. Yanlız usb çoğaltıcınız kaliteli değilse, usb belleği usb çoğaltıcıya takmayınız. usb belleğiniz tahta üstünde yer alan usb girişinde takılı olsun.

  Kaliteli bir 3.0 testekli usb çoğaltıcı kullanırsanız usb bellekte kablosuz alıcıda bu çoğaltıcı üstünden sorunsuz kullanılabilir.

   

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.